Kozy u nás

Koza patří spolu s ovcí a psem k nejstarším domácím zvířatům, která kdy provázela člověka. O pozitivním působení kozího mléka na lidské zdraví věděl již starořecký lékař Hippokrates.

Výzkumy současné vědy prokazují blahodárné účinky této hodnotné potraviny. Produkty z kozího mléka i mléko samotné obsahuje cenné živočišné bílkoviny a jejich lehká stravitelnost podporuje dietetické účinky. Jsou doporučovány lékaři a zařazovány do nejrůznějších diet. V současném trendu zdravého životního stylu mají nezastupitelnou pozici zejména potraviny ekologického původu, tedy vyráběné ze surovin chemicky nehnojených a ničím nekontaminovaných.

Kozí sýry vyrábíme tradičním výrobním postupem z čerstvého kozího mléka. Výsledkem je čerstvý, jemně solený sýr, který je svými vlastnostmi předurčen pro široké využití ve Vaší kuchyni. Lze ho použít do zeleninových salátů, pomazánek a na obložené či sýrové mísy, dále pak je vhodný k masu, pečivu, těstovinám nebo k vínu. Můžete ho kombinovat s kořením či bylinkami a získávat tak nové chutě. Novinkou od roku 2019 je sýr Žalmanovský Trpaslík, polotvrdý kozí sýr, který díky specifickému výrobnímu postupu můžeme nabízet celoročně. 

 

Z celkového počtu deseti kozích farem v celé České republice jich jen polovina vlastní certifikát ekologického zemědělství (stav v roce 2005). Naše soukromá farma se chovem koz a výrobou sýrů zabývá již od roku 1990. V letech 1990 až 2012 probíhala na stádě koz kontrola užitkovosti. K chovu stále využíváme kvalitní licentované plemenné kozly několika linií a z vybraných odchovaných koziček pravidelně naše stádo doplňujeme na stav 80 až 100 matek. Od 1. 1. 1998 jsme členem PRO – BIO svazu producentů a zpracovatelů biopotravin, hospodařících dle Nařízení Rady ( ES) č. 834/2007 pro ekologické zemědělství. V tomto regionu Vám jako jediná ekologicky hospodařící kozí farma nabízíme kvalitní výrobky za nejnižší ceny. 

Naše sýrárna má Doklad o registraci dle platných předpisů. Zaručujeme odbornost výroby a veterinární dohled včetně pravidelných zdravotních zkoušek zvířat.

 

 Samozřejmostí je osobní přístup a vysoká pečlivost.

V případě jakýchkoli dotazů nás neváhejte kontaktovat.